Opublikowany przez: monika.g 2017-06-02 13:10:38
Autor zdjęcia/źródło: nensuria / Freepik
Ustawa ma na celu ochronę zdrowia nastolatków, których skóra nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała i przez to bardziej podatna na zachorowanie na raka skóry, które może grozić w przypadku częstego korzystania z solarium. Tak więc uczniowie nie będą już mogli po szkole chodzić na solarium.
Osoby odpowiedzialne za solarium będą mogły zażądać dowodu osobistego od osoby chcącej skorzystać z urządzenia. Jeśli go nie otrzymają nie będą mogły udostępnić solarium. W przypadku, gdy mimo zakazu pozwolą na skorzystanie z niego osobie niepełnoletniej Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie mogła nałożyć na salon karę w wysokości 50 tys. zł.
Ustawa dotyczy również reklamowania i wszelkich rodzajów promocji solariów w internecie, prasie, radiu czy telewizji, które mają być zakazane. Dodatkowo salon oferujący usługę korzystania z solarium musi umieścić w widocznym miejscu informację o niekorzystnym wpływie takiego opalania na skórę oraz o ryzyku dla zdrowia. Ustawa miałaby wejść w życie w ciągu 3 miesięcy.
Projekt ustawy jest oparty na podobnych zasadach co ustawa o wychowaniu w trzeźwości. W uzasadnieniu znajduje się taka informacja: „W projekcie ustawy przyjęto rozwiązanie analogiczne do występującego obecnie na gruncie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.” (USTAWA z dnia ....2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium)
Ustawa powstała przy porozumieniu Kancelarii Prezydenta z gronem onkologów w celu uświadomienia społeczeństwu niszczącego wpływu promieni UV na skórę. Promieniowanie ultrafioletowe wykazuje bardzo niekorzystne działanie na skórę dzieci i młodzieży. Jak już wielokrotnie podkreślał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak solarium ma podobnie niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka co alkohol, nikotyna i inne używki. Rzecznik już wielokrotnie zgłaszał podobne projekty do Ministerstwa.
Niewątpliwie świadomość społeczna w tym zakresie jest tu bardzo ważna. Zbliżający się sezon letni pokazuje jakie wzorce są promowane w mediach. Młodzi ludzie zasypywani są informacjami o poprawie sylwetki na wiosnę, zmianie diety w celu uzyskania zgrabnej figury, aby móc się pokazać na plaży. Wygląd w sezonie letnim jest bardzo ważny, a opalona, brązowa skóra to podstawa całego wizerunku. Jednak bez opalenizny nie można się przecież pokazać na plaży, a jak ją mieć bez wcześniejszego opalania na słońcu? Wystarczy iść na solarium. To bardzo łatwy sposób na piękną skórę. Nikt nie zastanawia się nad wpływem promieniowania na zdrowie, bo przecież wszystkie ulotki i plakaty w salonie informują o bezpieczeństwie użytych lamp.
Tymczasem ekspozycja na promienie UV zmniejsza wydzielanie w skórze witaminy D i wielokrotnie przyspiesza jej starzenie się. Ciemnienie skóry pod wpływem solarium powoduje zmiany w jej strukturze, które z łatwością rozwijają się w nowotwór. Najczęściej występującym rakiem skóry jest czerniak, który pojawia się właśnie u osób korzystających z solarium. Skóra dziecka jest jeszcze wrażliwsza na działanie promieniowania, ponieważ jest cieńsza, nie ma jeszcze tylu warstw co u osoby dorosłej. W związku z tym jest słabiej chroniona i bardziej podatna na uszkodzenia. Wizyty w solarium w młodym wieku znacznie zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka w wieku późniejszym. Wpływ promieniowania nie jest bowiem natychmiastowy, ale kumuluje się w tkankach organizmu.
Co sądzisz o zakazaniu korzystania z solariów osobom niepełnoletnim? Zgadzasz się z uzasadnieniem Prezydenta? Taki zakaz powinien wejść w życie?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2017.06.05 21:18
Bardzo dobry pomysl.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.